"Enter"a basıp içeriğe geçin

Orhan Gazi’nin Murat Bey’e Nasihatı

Orhan Gazi, veliahtlığa getirdiği Murat Bey’e şu nasihatlerde bulundu:

Oğul, saltanatına mağrur olma. Unutma ki dünya Süleyman’a kalmamıştır. Unutma ki dünya Saltanatı geçicidir, lakin büyük bir fırsattır.

Allah yolunda hizmet ve Peygamberin şefaatine mazhariyet için, bu fırsatı iyi değerlendir. Dünyaya ahiret ölçüsüyle bakarsan ebedi saadeti feda etmeye değmediğini göreceksin.

Oğul! Rumeli Hristiyanları rahat durmayacaktır, sen o yöne yürü. Rumeli fethini tamamla. Konstantiniye’yi ya fethet yahut fethe hazırla, civardaki Türk beyleriyle mesele çıkarmamaya çalış.

Ahali her ne kadar bizi istese de başlarında bulunan beyler, beyliklerinden geçme taraftan gözükmez. Daha bir zaman idare edecekler, lakin sonunda olmuş meyve gibi avucuna düşecekler.

Anadolu’da sorun çıkmazsa Rumeli işini rahat halledersin. Bu yüzden Anadolu’nun sessizliğini bozmamaya gayret et. Babam Osman Gazi, Söğüt ve Domaniç’ten ibaret bir avuç toprağı beylik yaptı. Biz Allah’ın izniyle beyliği Hanlığa çevirip sultanlığı ikmal ettik. Sen daha da büyüğünü yapacaksın.

Osmanlı’ya iki kıta üstünde hükmetmek yetmez. Selçuklunun varisi biz olduğumuz gibi Roma’nın varisi de biziz. Oğul, Kuran’ı Kerim’in hükmünden ayrılma.

Adaletle hükmet. Gazileri gözet. Dine hizmet edenlere hizmeti şeref say. Fakirleri doyur. Zalimleriyse cezalandırmakta tereddüt gösterme. En kötü adalet, geç tecelli eden adalettir. Sonunda hüküm isabetli dahi olsa, geciken adalet zulümdür. Oğul, biz yolun sonuna geldik, sen daha başındasın.

Allah saltanatını mübarek kılsın.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir