"Enter"a basıp içeriğe geçin

Osman Gazi Ne Zaman Bey Oldu ve Kayıların Başına Geçti

Son zamanlarda en çok merak edilen soru; Osman Ne Zaman Bey Oldu ve Kayıların Başına Geçti?
 
Osman Han, Süleyman Şah oğlu Ertuğrul’un oğludur. Osman, cengaver ve gözü pek bir alp iken Ertuğrul Gazi’nin son zamanlarında Kayı beyliği yönetiminde çok kez bulunmuştu. 

Osman Gazi’nin Başa Geçmesi

Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi’den sonra Kayı obasının başına geçmiş ve Osmanlı Beyliğini kurmuştur. Ardından beyliği büyüterek Osmanlı Devletini kurmuştur. 
 
Anadolu’da Selçuklular, Moğollar ve Bizans nedeniyle karışık bir ortam varken Ertuğrul Gazi vefat etmiştir. Ölüm tarihi olarak 1288 veya 1289 yılları verilmektedir. Bu durumda Osman Bey’in Kayı boyunun başına geçtiği, bey olduğu tarih olarak 1288 – 1289 yıllarını kabul edebiliriz.
 
İbni Kemal’in tarihine göre, bu dönemde Selçuklu Sultanı, Üçüncü Gıyaseddin Keyhusrev’dir. Diğer tarihçilerin rivayetlerine göre ise sultan Üçüncü Alaüddin Keyukubad’dır.

Osman Han’a Hilat Verilmesi

Sultan’a, Ertuğrul Gazi’nin vefat ettiği haberi geldi. Sultan, Ermenak’tan Domaliç dağlarına, Karacahisar ile İnönü’ye kadar olan, bir çok yaylak ve kışlakın yönetimini Osman beye verdi. Bunu değerli bir hil’at göndererek bildirdi. Hilat; padişahların, gönül almak ya da ödüllendirmek için bir kimseye giydirdikleri, çok değerli bir kumaştan ya da kürkten yapılmış kaftandır. Bu sırada Osman Han ile amcası Dündar bey arasında emirliğin kime ait olacağına dair kavga vardı. 

Kişiye ululuk Hak’da atadır.
Küçük görmek uluları hatadır.
Kuru yaş ile adam baş olmaz,
Kişiden iş sorulur yaş sorulmaz.

Osman Han, babasının son günlerinde yedi sene kadar Selçuk Sultanlarına vekil olarak hizmette bulunmuştur. Bu nedenle Beylerbeyilik rütbesi ile derecesi yükseltilmiştir. 
 
Velhasıl bulunduğu yerlerin idaresi ve kayı boyunun başbuğluğu Osman Bey’de karar kılındı. Amcası Dündar bu durumu ister istemez kabul etti. Eskihisar ve İnegöl denilen yerlerin beyleri Selçuk Sultanları tarafında atanırlardı. Bu nedenle Ertuğrul Gazi ile daima hoş geçinirlerdi. Osman Beye emirlik verilince ona da dost göründüler. Osman Bey de gurur ve azameti bırakıp onlarla iyi geçindi. 
 
Osman Beyin ve Ertuğrul Beyin akıl, dirayet ve zekaları dolayısıyla başkanlık için gereken siyaset bilimini bilirlerdi. Halkı memnun etmek ve düşmanları sindirmek siyasetini uygularlardı. Liderlik vasıfları vardı. Karar verirken zaman kaybetmez ve kimseden çekinmezlerdi. Bilhassa Osman Bey bu hususlarda babasından daha iyiymiş. 
 
Osman bey, kayı obasının başına geçtikten sonra önce Osmanlı Beyliğini ardında beyliği büyütüp Osmanlı Devletini kurmuştur. Osman Bey’in kurduğu devleti asırlar boyunca dünyanın en büyük imparatorluğu olmuştur. 
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in Osman Gazi hakkındaki değerli bilgilerini bu görseli izleyerek edinebilirsiniz.

Osman Gazi hakkında daha detaylı bilgi için İslam Ansiklopedisini ziyaret edebilirsiniz: https://islamansiklopedisi.org.tr/osman-i

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir