"Enter"a basıp içeriğe geçin

Osman Gazi’nin Nesli (Soy Ağacı)

Osman Bey’in neslini bil: Babası Ertuğrul, onun babası Süleymanşah, onun babası Kaya Alp, onun babası Kızıl Buğa, onun babası Baytur, onun babası Aykulug Ağa, onun babası Tugar, onun babası Kayıtnun, onun babası Baysunkur, onun babası Bakı Ağa, onun babası Sugançaf, onun babası Temür, onun babası Basak, onun babası Gök Alp, onun babası Oğuz, onun babası Kara Han, onun babası Kutluca Ağa, onun babası Tozak. Böylece 38 kişidir ki Nuh Peygamber’in oğlu Yâfes’e çıkar.

Bunlar Acem ülkesinde padişah idiler. Hazret-i Peygambere inançları vardı. Mâhân şehrinde padişah idiler. Mervli Ebû Müslim bu nesilden çıkmıştır derler.

Osman Bey
Osman Bey

Cengiz Han, Hatay ülkesinden 20.000 erle çıkıp gelip Belh şehrini ve ülkesini, Horasan, Irak ve bütün Acem ülkesini harap etmişti. O vakit Belh şehrinin şahı Horzumşah idi.

O vakit Bağdat’ta halife Abbas Ailesi neslinden Muntasır Billâh idi. Cengiz Han, halifeyi öldürdü, Abbasiler’i kırdı, Selçuklu Hanedanı’nı memleketten çıkardı, alem karmakarışık olmuştu. 1223 senesinde Acem ülkesini baştan başa ve Elbistan’dan beri Yunan (Konya ve Karaman bölgesinin eski adı) ve Arap diyarının bir kısmını hep Cengiz Hanlılar tutmuştu.

Selçuklu Hanedanı neslinden Sultan Alaeddin bu memleketin şahı idi. Memleket karışınca Sultan Alaeddin birçok maceradan sonra Anadolu’da Amasra şehrine geldi. 1228 senesinde Sivas şehrinden çıkıp Yunan Eline padişah oldu. Karaman ülkesine o vakit Yunan ülkesi derlerdi.

Oğuzlar göçebe yörüklerdi. Süleymanşah o zamanlar Mahan şehrinin şahıydı, Osman Gazi’nin dedesi olur. Mahan şehri harap olunca Süleymanşah, Mahan’ı bırakıp Acem elinden Anadolu’ya gelmeye niyet etti.

İlk olarak Erzurum’a geldiler, ardından Erzincan’a, ve daha sonra Amasya’ya gelip gaza niyetine deyip çok gazalar etti. Çok yerler açtı. Sonra oradan geçip Haleb’e geldi. Haleb bölgesinde Ca’ber Kalesi derler, o kalenin önüne yerleştiler. Fırat Irmağı’nı geçmek istediler. Yol, iz bilmezlerdi. Süleymanşah, atı ile Fırat ırmağını geçmeye çalışırken at tepti, at ile birlikte Fırat ırmağında boğuldu ve orada şehit oldu. Süleymanşah’ı ırmaktan çıkardılar ve Ca’ber Kalesi’nin önünde gömdüler. Günümüzde buraya Mezar-ı Türk denir.

Süleymanşah’ın üç oğlu vardı. Bunlar: Sungur Tegin, Gündoğdu ve Ertuğrul’dur. Ertuğrul, Osman Bey‘in babasıdır.

3 Yorum

 1. Osmanlı’nın ilk zamanlarına ait yazılı vesika yok denecek kadar azdır.Mesela Ertuğrul beyin babası GÜNDÜZ ALP tir.Fakat yanlış olrak Süleyman Şah olarak yazılmış,öylede gitmiştir.Osmanlı’nın hi şeyhi Edebali’nin kızıyla izdivacından neşet ettiği iddia edilsede,son zamanlarda ele geçen bir vakfiyede Orhan Beyin annesi MAL veya MALHUN hatun olup babası Ömer beydir.

 2. Ferhat Ferhat

  Kutahya domanice gitmistim orada kulturlu yasli bi amcayla uzunca sohbet ettim.
  Demistiki sulayman sah onun kunyesi asil ismi gunduz alp tir. Cok gazalarda bulumdugu icin o donemde suleyman ismi hz suleymandan kalma saltanati cagristirdigi sah ta sultan anlamina geldigi icin suleyman sah denmis.Yani ikiside ayni kisidir dedi bana..

  • Tarihçi Tarihçi

   Bu değerli bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Zira Ertuğrul Gazinin babasının kim olduğu konusunda tarihçiler arasında da ciddi bir anlaşmazlık vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir