"Enter"a basıp içeriğe geçin

Osmanlı – Malta İlişkileri

Malta, Akdeniz’in ortasında doğu-batı yönündeki geçiş noktasını koruyan özel konumu, dünyanın en korunaklı doğal limanlarına sahip oluşu ve yıl boyunca ılıman iklimi ile tarih öncesi çağlardan beri çeşitli kültürlere ait yerleşimlere sahne olmuş ve buna bağlı olarak küçük yüzölçümünden beklenmeyen tarihî zenginliğe sahip bir ülkedir.

Kanuni Sultan Süleyman 1522 yılında Rodos Adası’nı aldı. Rodos’taki şövalyeler de Malta Adası’na yerleşti. Malta, Batı Akdeniz’in kilidi durumundaydı ve Cezayir yolu üzerinde bulunuyordu. Malta ve Tunus, Hristiyanlığın iki önemli uç karakolu durumuna gelmişlerdi. Büyük bir Osmanlı gücü Malta’yı kuşattı. 1565 yılındaki şiddetli hücumlar son derece müstahkem Malta surlarını aşamadı. Tecrübeli denizci Turgut Reis Malta’da hayatını kaybetti. Osmanlı kuvvetleri büyük kayıplar verdi. Malta Adası alınamadı.

Malta XVII. yüzyılda hem Osmanlı Devleti’nin karşısında olan denizci güçlerin yanında hem de II. Viyana Kuşatması’ndan sonra oluşturulan Kutsal İttifak’ın içinde yer aldı.

3 Yorum

  1. Sf Sf

    Çok uzun

  2. Murat Murat

    Yav arkadaşım 11. Sınıf tarih kitabından almıştım azıcık kisaltman gerek zaten uzun diye internette arayanlar var

  3. FATMA FATMA

    Ya bu niye bu kadar uzun sınava kısa çalışıyım dedim ohoooo kitaptan beter çıktı??‍♀️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir