"Enter"a basıp içeriğe geçin

Osmanlı Türkçesi Alfabesi

Osmanlıcanın Türkçe olduğu bilinmeli; zor, karışık ve içinden çıkılmaz olmadığı anlaşılmalıdır. Osmanlıca, bugünkü alfabeyi okuyup yazabilen herkes tarafından basit seviyede rahatlıkla öğrenilebilir. Osmanlı Türkçesi alfabesinde 34 harf vardır. Bunların başta, ortada ve sonda yazılışları hesaba katıldığında farklı işaretlerin de öğrenilmesi gerektiği ortaya çıkar. Ancak bu şekilleri öğrenmek de o kadar zor değildir.

Aşağıdaki örnekler incelenirse söylenilenler daha iyi anlaşılır:

Osmanlıcanın zor tarafları, uzmanlık gerektiren alanları elbette vardır. Fakat Ömer Seyfettin’in hikâyelerini, Peyami Safa’nın romanlarını okumak için uzman olmak gerekmez.

Osmanlı Türkçesi Alfabesi
Osmanlı Türkçesi Alfabesi

Osmanlı Türkçesi Harf Kartları

Osmanlı Türkçesi alfabesini iyice öğrenmek için aşağıdaki yönergeyi takip ederek harflerle ilgili bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

  • Osmanlı Türkçesi alfabesindeki harflerin biçimlerini ve adlarını gösteren harf kartları hazırlayınız. (Harf biçimleri ön, harf isimleri arka tarafa yazılmalıdır.)
  • Kartlardaki harfleri birbirinize sormak için ikili gruplar oluşturunuz.
  • Hazırladığınız kartları kullanarak Osmanlı Türkçesi alfabesindeki harflerin biçimlerini ve adlarını birbirinize sorarak bilgilerinizi pekiştiriniz.
  • Osmanlı Türkçesi alfabesinde yer alan ancak Kur’an alfabesinde olmayan harfleri birbirinden ayırt ediniz.

Mukaddesat

Dine, vatana, millete ait manevi değeri olan şeylere mukaddesat (kutsal şeyler) denir. Temel ilkelerimizden biri de “mukaddesata hürmet” olmalıdır. Camilerimiz, peygamberimiz, vatanımız, bayrağımız bizim için nasıl mukaddes ise Kur’an ve Kur’an harfleri de saygı gösterilmesi gereken değerlerimizdendir. Ecdadımız, üzerine Kur’an yazıldığı için kâğıda bile hürmet etmiş, üzerine basmamıştır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in ağırlandığı odada, Kur’an’a saygısı nedeniyle geceyi uykusuz geçirdiği de tarihî bir gerçektir.

2 Yorum

  1. Guzel Bir Bilgi 10.Sinif Performans Odevi Olarak Yaptim 🙂 Super Puan Aldim

  2. başar başar

    bu hangi okul bizim ben hiç performanstan 80 üstü alanı görmedim super puan kaç mesela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir