"Enter"a basıp içeriğe geçin

Osmanlı – Venedik – Avusturya İlişkileri

XVII. yüzyılın sonlarına doğru art arda aldığı mağlubiyetlerin Osmanlı Devleti’ne verdiği ağırlık Rusya ile yaptığı Prut Savaşı (1711) ile az da olsa hafifledi ancak bu tarihlerde Venedik, Karlofça Antlaşması’na aykırı olarak Akdeniz’deki Osmanlı ticaret gemilerine zarar vermeye başladı.

Diğer taraftan bir Balkan topluluğu olan Karadağlıları Osmanlı Devleti’ne karşı isyana teşvik edince Osmanlı Devleti, 1715 yılında Venedik’e savaş ilan etti. Osmanlı donanması üç aylık bir süre içinde Venedik’in eline geçmiş olan Mora Yarımadası’nı geri aldı.

XVIII. yüzyılda Mora Yarımadası
XVIII. yüzyılda Mora Yarımadası

Osmanlı Devleti’nin kara savaşında Rusya’ya, deniz savaşında Venedik’e karşı başarılı olması Avusturya’yı endişelendirdi.

Avusturya, Osmanlı Devleti’nin ilerleyişini, akışına bırakmanın aleyhine olabileceğini düşünmüştü. Bu sebepten Osmanlı Devleti’nin Karlofça sürecinde kaybedilen toprakları geri alma siyaseti kapsamında, Rusya ve Venedik’ten sonra kendisine de yönelebileceğini düşünerek Venedik ile iş birliği yapmaya karar vermişti. Bu çerçevede Avusturya, 1715 yılında Osmanlı Devleti’nin Venedik’e savaş açmasını, Karlofça Antlaşması’nın ihlali sayıp Venedik’in yanında yer alarak Osmanlı Devleti’ne savaş açtı. Oysaki Osmanlı Devleti daha önce Rusya ile girdiği Prut Savaşı’nda olduğu gibi Venedik ile girdiği savaşta da Avusturya’nın tarafsız olmasını istemişti.

Venedik ile savaş devam ederken eş zamanlı olarak Avusturya ile de savaşılması Osmanlı Devleti’ni zor durumda bıraktı. Osmanlı ordusunu ikiye böldü, bir kısmı Korfu Adası üzerine Venedik donanması ile mücadele ederken diğer kısmı da Petervaradin’de Avusturya ordusu ile mücadele etti. Osmanlı ordusunun Petervaradin cephesinde başarısız olması üzerine Korfu Adası kuşatması kaldırıldı.

Avusturya, Petervaradin Muharebesi’nde başarılı olmasından cesaretlenerek Osmanlı topraklarında hızla ilerledi, Macaristan, Temeşvar ve Belgrad’ı ele geçirdi. Kapitülasyonlar nedeniyle Osmanlı topraklarında çıkarları bulunan İngiltere ve Hollanda, Avusturya’nın ilerleyişini kaygı ile izledi. Bu gelişmeler karşısında Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa ateşkesin sağlanamaması hâlinde Rumeli’nin de elden çıkabileceği tehlikesi üzerine savaşa son vermek istedi.

Pasarofça Antlaşması’na göre Osmanlı Devleti sınırları (1718)
Pasarofça Antlaşması’na göre Osmanlı Devleti sınırları (1718)

Onun bu barışçı politikası doğrultusunda İngiltere ve Hollanda’nın arabuluculuğu ile Avusturya ve Osmanlı Devleti arasında 1718’de Pasarofça Antlaşması imzalandı. Bu antlaşmanın dışında aynı sene Venedik ile bir de ticaret antlaşması imzalandı.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir