"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yıldırım Bayezid’in Samsun’u Alması ve Samsun Seferi

Osmanlılar daha evvel Kastamonu’yu ve arkasından Amasya’yı elde ettiler ve o taraflardaki bir kısım yerli hanedan da Osmanlı hâkimiyeti altına girdi.

Amasya ve havalisinin tamamen Osmanlılara geçmesini müteakip Karamanoğlu işini bitirdikten sonra Yıldırım Bayezid 1398 ilkbaharında o taraflara bir sefer yapmış ve Canik Beyi Kubadoğlu Cüneyd’in üzerine gidilerek bunun, merkezi olan Müslüman Samsun’u alındı.

Cüneyd Bey kaçtı ve Osmanlı hâkimiyeti altında bulunmak şartıyla Ladik ve diğer bazı kaleleri kendisine bırakıldı. Samsun ve havalisi bir sancak itibar edilerek Bulgar Kralı Şişman’ın Müslüman olan oğlu Aleksandr’a verildi. Müslüman Samsun’u ile Canik mıntıkasının elde edilmesi o taraflardaki Osmanlı hâkimiyetini kuvvetlendirdi; Çarşamba, Terme, Niksar taraflarına sahip olan Tacüddinoğulları Mahmud ve Alparslan ve Halipiya (Ordu vilâyeti) emiri ve Giresun fatihi Hacı Emirzâde Süleyman Bey ve Bafra beyi Taşan oğulları hep Osmanlı hâkimiyetini kabul ettiler; bu münasebetle Osmanlı hududu Trabzon Rum imparatorluğu sınırıyla birleşmiş oldu.

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir