"Enter"a basıp içeriğe geçin

Koyunhisar Savaşı ve Aydoğdu Bey’in Şehit Oluşu

Anadolu’ya yerleşen kayıların başına Ertuğrul beyden sonra Osman Bey geçmiştir. Osman beyin liderliği döneminde Osmanlı ile Bizans arasında bir çok savaş yaşanmıştır.

18 Temmuz ve 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında Osmanlı Beyliği ile Bizans İmparatorluğu’nun yaptığı savaşlara Koyunhisar Savaşı denilmektedir. Koyunhisar savaşlarında Osmanlı ordusunun başında devletin kurucusu, Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman Bey bulunuyordu. Osman Gazi döneminde Osmanlı devletinde birçok savaş ve fetih gerçekleşmiştir.

Bizans İmparatorluğu ile Osmanlı Devleti arasındaki bu ilk savaştan sonra birçok savaş meydana gelmiştir ve nihayetinde Bizans İmparatorluğu tarihe gömülmüştür. Bizans imparatorluğunu defalarca yenen Osmanlı Devleti, Anadolu’da başlayan fetihleri tüm dünyaya yaymış ve 600 yılı aşkın bir süre dünyanın en büyük imparatorluğu olmuştur.

Bizans – Osmanlı Arasındaki İlk Savaşın Adı Nedir?

Koyunhisar savaşı, Bizans ve Osmanlı arasındaki ilk savaştır. Savaşı Osman Bey yönetimindeki Osmanlı ordusu kazanmıştır. Savaş sonrasında kaybeden Bizans ordusu tamamen dağılmıştır. Bizans İmparatoru II. Andronikos Paleologos firar ederek canını zor kurtarmıştır.

Koyunhisar Savaşı
Koyunhisar Savaşı

Koyunhisar savaşı nerede gerçekleşmiştir?

Koyunhisar Savaş diye tanımlanan savaşlar; bugün Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Koyunhisar ya da diğer adıyla Hamidiye Köyü’nün bulunduğu ovada gerçekleşmiştir.

Aydoğdu Bey Ne Zaman Öldü?

Koyunhisar savaşları sırasında Osman Bey’in yeğeni Aydoğdu Bey hayatını kaybetmiştir. Yeğeninin ölümü Osman Gazi’yi derinden sarsmıştır. Aydoğdu Bey’in kabri halen Koyunhisar beldesinin girişindedir.

Koyunhisar Savaşı
Koyunhisar Savaşı

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir